Nazywam się Małgorzata Kaczyńska, jestem psychologiem i psychoterapeutą w trakcie szkolenia w nurcie psychodynamicznym w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Psychologię natomiast ukończyłam na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie.
Psychoterapia jest dla mnie drogą do lepszego poznania siebie, a także możliwością pracy nad trudnościami, z którymi się zmagamy. Kluczowa w psychoterapii staje się natomiast relacja między pacjentem a terapeutą oparta na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa dzięki, której łatwiej jest przejść nawet przez trudne momenty tego procesu.
Swoją drogę z pracą z ludźmi rozpoczęłam kilka lat temu, kiedy to wspierałam osoby zmagające się między innymi z takimi zaburzeniami jak: schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa oraz ich rodzinny jako terapeuta środowiskowy. Dzięki tej pracy zrozumiałam, jak ważna jest relacja pomiędzy pacjentem a terapeutą oraz jak istotną rolę w procesie zdrowienia każdej osoby odgrywa jej własne środowisko, w którym żyje na co dzień.
Z tego pierwszego doświadczenia czerpałam już jako psycholog pracujący w Stowarzyszeniu My dla Innych z osobami zmagającymi się ze swoimi trudnościami zazwyczaj już od dawna, ponieważ posiadały one Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności z tytułu swoich zaburzeń. Ta praca z całą pewnością nauczyła mnie skupienia się na indywidualności każdej osoby, jej sposobie przeżywania, na tym, w jaki sposób mówi o sobie, swoim życiu jak siebie postrzega. Pokazała mi potrzebę wyjścia poza ramy oklepanej, przytłaczającej niejednokrotnie diagnozy.
Obecnie te wszystkie doświadczenia wykorzystuję i łącze pracując w Centrum Zdrowia Psychicznego REVIT w Białymstoku. W tym miejscu oprócz pracy indywidualnej i z rodzinami pacjentów prowadziłam również Grupę Wsparcia dla bliskich osób w kryzysie psychicznym. Grupa ta opierała się o wykorzystanie psychodramy i treningu interpersonalnego. Przede wszystkim jednak była okazją dla uczestników na wymianę doświadczeń, wsparcie siebie nawzajem oraz co najważniejsze była okazją skupienie się na sobie pomimo wspierania swoich bliskich.
W całej mojej pracy zawodowej opieram się na wiedzy, jaką zdobyłam i nadal zdobywam na drodzę swojej edukacji. Na co dzień kieruje się Kodeksem Etycznym Zawodu Psychologa. Natomiast głównym praktycznym wsparciem jest dla mnie tzw. superwizja, czyli wskazówki merytoryczne ze strony bardziej doświadczonego, certyfikowanego psychoterapeuty z którego wsparcia korzystam regularnie. Oprócz psychologii na co dzień zajmuje mnie opowiadanie o pasjach młodych ludzi w formie krótkich filmów, przy czym współpracuje z Fundacją Dzieciom.tv. Całkiem prywatnie jestem prawdziwą fanką czekolady i psychofanką siatkówki.